Setkání odborů s vedením firmy

22.03.2019

Zeptali jsme se za vás:


1. Proč mezi sebou nespolupracují sekce jako QA, BOZP, OPEX. Kdysi se zakládala výroba na kvalitě, dnes se nám zdá, že je situace úplně jiná.

Na provozech jsou vydávána SOP, která prošla schválením a operátor se musí těmito SOP řídit. Stává se, že některá SOP jsou v rozporu buďto s praxí, nebo požadavky OPEXu. Když pracovník vznese dotaz, jak takové SOP použít dostane odpověď : "Nějak to udělej" a když to chce probrat s pracovníkem QA snesou se na něj hromy a blesky.

Příklad: Dle SOPG003892/13 - je předepsáno čištění dílů Ethanolem 96% minimálně 5 minut v nerezové nádobě. Jak může operátor dle SOPG003892/13 dodržovat časy pro mytí jednotlivých dílů, když součet časů a dílů převyšuje určený čas od OPEX teamu?

odpověď: Na dotaz, proč mezi sebou nespolupracují sekce jako QA, BOZP, OPEX, nám nebyla poskytnuta odpověď. Jednoznačně však platí (pro konkrétní uvedený příklad), že SOP je závazné pro všecny pracovníky a ti jsou povinni se řídit pokyny v SOP. V žádném případě není nad SOP nadřazeno doporučení OPEXu. Pokud se vyskytne problém (jako v tomto případě), musí pracovník kontaktovat svého nadřízeného pracovníka. Pokud ten problém nemůže či nechce řešit, pak se řešení problému eskaluje na dalšího nadřízeného. 

2. Jak je hodnocen pracovník, který měl celý předchozí rok nemocenskou? Vztahuje se na něj navýšení platu?

odpověď: Pracovník, který byl celý rok na nemocenské nemá nárok na merit. Pokud nastane situace, že pracovník má mzdu nižší, než udává cena práce na trhu, může mu jeho nadřízený navýšit plat k dorovnání ceny na trhu práce. Toto se však vztahuje pouze na pracovníky, kteří nastoupí po nemocenské před 1.4.2019. Pokud nastoupí později, tak se navýšení může uskutečnit v říjnovém termínu, nebo až v následujícím roce. 

3. Z předešlých schůzek bylo slíbeno, že dojde ke sjednocení fasování ručníků, ponožek, krémů apod. Do dnešního dne se tak nestalo. Konkrétně na MŽT. Na NOSD se fasovalo již 2 krát, na MŽT jen jednou ručníky.

odpověď:  Ke sjednocení fasování již došlo. Vzhledem k tomu, že každé oddělení má svůj rozpočet na režijní náklady a čerpá ho dle objednávek, může se stát, že na některých střediscích došlo již k fasování dvakrát, někde jen jednou. Ale všichni zaměstnanci by měli mít nárok na hygienické potřeby (ručník, krém, ponožky), byť v jiných časových intervalech.

4. Má zaměstnanec, který má podepsanou smlouvu (dohoda o provedení práce) s TEVOU, nárok na příspěvek na stravu a na příplatky, které vyplývají z Kolektivní smlouvy?

odpověď: Dohoda o provedení práce má charakter dohody sjednané mimo pracovní poměr, kde platí odlišná ujednání zákoníku práce.

Nárok na stravné ani jiné příplatky dle KS tak nevzniká, vždy záleží na tom, co je v konkrétní dohodě ujednáno.

5. Při nástupu do zaměstnání jsem dostal informaci k čerpání bodů v Cafeterii.

U životního pojištění mohu čerpat příspěvek pouze u tří společností a to: Allianz, NN a Kooperativa

Mám životní pojistku u ČSOB - daňově uznatelnou.

Bude společnost TEVA nadále trvat na poskytování benefitů u životního pojištění jen těm zaměstnancům, kteří mají sjednané smlouvy pouze u těchto tří společností (Allianz, NN, Kooperativa), nebo bude přispívat i těm zaměstnancům, kteří mají již sjednané životní pojištění u jiné společnosti?

odpověď: Společnost přistoupila k možnosti uzavřít životní a penzijní připojištění u jakékoliv pojištovny, dle výběru zaměstnance. Od 1.12.2018 došlo totiž k novele zákona 170/2018 sb. o distribuci pojištění a zajištění a tím se mění podmínky pro přispívání zaměstnavatele na soukromé životní pojištění zamětnanců.  Dle výše uvedeného zákona nesmí zaměstnavatel ovlivnit svého zaměstnance při výběru rezervotvorného pojištění. Z toho vyplývá, že si zaměstnanec bude moci zvolit jakoukoliv pojišťovnu, se kterou uzavře smlouvu o soukromém životním pojištění a zaměstnavatel bude muset tuto smlouvu po předložení akceptovat a zaměstnanci na toto pojištění přispět. Za případné ovlivnění zaměstnance při výběru pojištění hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše 1 mil. Kč. Toto bude v nejbližším termínu oficiálně oznámeno všem zaměstnancům Tevy.

6. Navýšení mzdy při zvýšení kvalifikace - Hasiči - absolvovali jsme samostudium zakončené závěrečnou zkouškou a získali jsme Oprávnění vůdce malého plavidla. Máme tedy nárok na navýšení mzdy?

odpověď: Oprávnění vůdce malého plavidla není považováno jako zvýšení kvalifikace, ale jako doplnění kvalifikace. Tudíž se na něj nevztahuje navýšení mzdy, ale nadřízený může k tomuto doplnění kvalifikace přihlédnout a může pracovníka posunout v platové třídě. 

7. Aramark podal výpověď služeb a smlouva skončí 31.5.2019. Jak plánuje zaměstnavatel na situaci reagovat? Jak bude zajištěno stravování zaměstnanců od 1.6.? Neplánuje zaměstnavatel změnu systému příspěvků, např. na stravenky, případně e-stravenky? Jaká je situace kolem JLL?

odpověď:  Firma již jedná s novou firmou, která by měla převzít poskytování služeb ve stravování. Nová firma se jmenuje Compass Group (bývalý Eurest). S touto firmou není prozatím podepsaná smlouva, ale jedná se o převzetí a sjednocení podmínek o poskytování služby.