Nadnárodní sociální dialog v chemickém odvětví
"NADNÁRODNÍ SOCIÁLNÍ DIALOG V CHEMICKÉM ODVĚTVÍ
- MEZINÁRODNÍ VÝMĚNA ZKUŠENOSTÍ"
Mezinárodní workshop OS ECHO
12. - 13. listopadu 2019 Slaný
Přinášíme Vám zde pár informací z mezinárodního workshopu OS ECHO.
Velmi zajímavé byly pro nás informace o odborech a kolektivním vyjednávání v Rakousku. Hostem workshopu byl pan Franz Stürmer, generální tajemník pro chemické látky, sklo a zemědělství PRO-GE Rakousko, účastník kolektivního vyjednávání a člen Evropské rady zaměstnanců Markus Farthofer, zástupce podnikové rady Firma Borealis Rakousko.
Jedna z překvapivých informací , které by vás mohly zajímat je to, že v Rakousku jsou ve firmách běžně dvě odborové organizace. Jedna pro dělnické profese a druhá pro THP pracovníky. Velkým překvapením pro nás bylo také to, že může být založena třetí organizace, kterou mohou založit mladí pracovníci do 26 let a tato organizace pak vyjednává podmínky a podporu pro tuto skupinu zaměstnanců.
Odbory v Rakousku mají 1,2 mil. členů a skládají se ze sedmi svazů. V Rakousku je členem odborů 28 % zaměstnanců, v Čechách a Německu je to pouze 17-18 %, v Norsku přes 50 %. Odbory v Rakousku se řídí heslem: "Člověk má odejít domů v takovém zdravotním stavu v jakém do zaměstnání přišel."
Zástupce našich kolegů z chemického a farmaceutického průmyslu v Rakousku je odborový svaz PRO-G s 230 000 členy a vyjednávají pro ně ročně až 170 Kolektivních smluv. Na www.proge.at lze nalézt aktuální KS. Není výjimkou 13. a 14. plat.
To, co se má dát do kolektivní smlouvy , většinou navrhují samotní zaměstnanci. Kolektivní smlouva má většinou 4 kola vyjednávání, s tím, že po druhém kole se sejdou zaměstnanci a zhodnotí společně s radou stávající situaci.
Byli by jste ochotni takto s našimi odbory spolupracovat? Pokud ano, napište svůj názor na info@dborygalena.cz
Dalším hostem byl Marek Hyben, místopředseda ZO OZ ECHOZ Chemosvit, Slovensko.
Chemosvit byl založen roku 1934 firmou Baťa, vytvořili městečko Svit s kompletním servisem, (školy, obchody - jedná se o kopii Baťova Zlína), aby svým zaměstnancům co nejvíce zjednodušili živobytí. Zaměstnanci v této firmě vlastní zaměstnanecké akcie, což přispívá k lepšímu zapojení zaměstnanců ve výrobě.
Při propouštění v době krize v 90. letech dávala tato firma 24 měsíční odstupné. Lidé, kteří měli nárok na starobní důchod tak mohli odejít do důchodu s 24 měsíčním odstupným.
Pro porovnání platů s kolegy na Slovensku přidáváme tabulky:
1/vývoj hrubé minimální mzdy na Slovensku
2/Platová stupnice Chemosvit, nejsou započítány příplatky
3/Příplatky na Slovensku dané zákonem
Za OOG se workshopu zúčastnil p. Tomáš Gajdečka