První zasedání Evropské rady zaměstnanců

28.04.2022

V polovině dubna se v  sídle Tevy v Bulharské Sofii, konalo první zasedání Evropské rady zaměstnanců (EWC). Z opavské Tevy se zasedání zúčastnili zástupci Martin Bartek a Petr Višnický (zástupce Marka Muchy, který se nemohl z rodinných důvodů účastnit). Na tomto zasedání byl z jednotlivých evropských zemí oficiálně zvolen pětičlenný výbor, jehož členové reprezentují Rakousko, Německo, Holandsko, Chorvatsko a Polsko. Naši opavskou Tevu bude jako náhradník v tomto výboru reprezentovat Marek Mucha. Marek byl zvolen náhradníkem pro případ, kdy by některý z členů výboru se nemohl účastnit jednání a důležitých rozhodnutí. Zároveň bude Marek spravovat IT platformu uskupení EWC. Zaměstnanci v Opavě tak mají v Evropské radě zaměstnanců plnohodnotný kontakt, který  bude přítomen dění ve výboru. 



Co je Evropská rada zaměstnanců?

Zaměstnancům nadnárodních společností působících ve dvou nebo více státech Evropské unie (tzv. zaměstnavatelé s působností na území členských států Evropské unie) je garantováno právo na nadnárodní informace a projednání buď prostřednictvím evropské rady zaměstnanců, zvláštního orgánu, který je zástupcem zaměstnanců pro účely informování a projednání na nadnárodní úrovni, nebo prostřednictvím tzv. ujednání o jiném postupu pro nadnárodní informace a projednání. 

Zaměstnavatelem s působností na území členských států Evropské unie je takový zaměstnavatel, který zaměstnává minimálně 1000 zaměstnanců v členských státech, přičemž alespoň ve dvou z nich po 150 zaměstnancích. V případě, že zaměstnavatel tato kritéria splňuje, je povinen iniciovat proceduru, která vede k ustavení institucionalizované formy poskytování nadnárodních informací zaměstnancům. Informací se podle směrnice rozumí, že vedení podává zprávy o současné situaci podniku a o jeho předpokládaném budoucím vývoji. Projednání ve smyslu směrnice znamená, že vedení podniku musí naslouchat názorům evropské rady zaměstnanců, směrnice v této souvislosti vyzývá k "výměně názorů" a k "zavedení dialogu" mezi zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelem, nezakládá však žádné formy zapojení či účasti zástupců zaměstnanců v rozhodování podniku. Tato koncepce je v zákoníku práce zachována. 

O založení evropské rady zaměstnanců podle směrnice vyjednává ústřední vedení s místními zástupci zaměstnanců ze všech zúčastněných zemí EU. Za tímto účelem vytvářejí zástupci zaměstnanců zvláštní vyjednávací orgán, kterému mohou pomáhat experti podle jeho 2 Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/38/ES ze dne 6.května 2009 o zřízení evropské rady zaměstnanců nebo vytvoření postupu pro informování zaměstnanců a projednání se zaměstnanci v podnicích působících na úrovni Společenství a skupinách podniků působících na úrovni Společenství